Innowacja artystyczna 2015/2016

Przygoda z kulturą – 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest/Toruń

W niedzielne popołudnie 11 września uczniowie klasy I a – klasy artystycznej i II a – humanistycznej wraz z M.Szewc-Słomską i R.Apostołowicz, wzięli udział w organizowanym po raz drugi przeglądzie filmów zaprezentowanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest. W Centrum Kultury i Sztuki obejrzeli pięć filmów, które można było zobaczyć podczas Festiwalu w Toruniu, w 2015r.

„Fundacja Kultura” w reż. Rafała Kapelińskiego - nostalgiczny, kameralny film ze znakomitymi rolami Zbigniewa Zamachowskiego i Krzysztofa Kiersznowskiego.

Nagrody:
2007 Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty" - Wyróżnienie w konkursie "Nowe Filmy Polskie";
2008 Trzyniec Babie Lato Filmowe - Nagroda Studentów „Supernova" w reż. Andrzeja Cichockiego - film o szukaniu tajemnicy, tego co powoduje, że chcemy żyć i działać.

Nagrody:
LLF 2015 - Brązowe Grono; nagroda publiczności Sci-On! Film Festival Reno (USA) "Kojot" w reż. Jędrzeja Bączyka - ciepła, nieco kpiarska historia o miłości, a właściwie o jej poszukiwaniu w wykonaniu zbuntowanego nastolatka.

Nagrody:
Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" 2012 - III nagroda w Konkursie Krótkometrażowym;
Przegląd Studenckich Etiud "Klaps" w Turku 2013 - Grand Prix i Nagroda Publiczności;
Krakowski Festiwal Filmowy 2013 - Konkurs Polski: Nagroda Główna "Srebrny Lajkonik" najlepszy krótkometrażowy film fabularny;
Festiwal Kina Niezależnego CK OFF 2013 Przemyśl - Wyróżnienie w kategorii kino studenckie, Nagroda Jury Uczniowskiego, Nagroda Publiczności;
Festival Tous Courts 2014 Aix-en-Provence - Grand "Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" w reż. Mateusza Buławy - portret jednego dnia z życia… zakładu kremacji zwłok, mądra podróż na granicę doczesnego świata.

Nagrody:
Nagroda Główna Szarlotka FF Skierniewice; Grand Prix na 13. FF w Kochanowskim w Warszawa;
Grand Prix festiwal Dozwolone do 21, Warszawa;
Festiwal Filmowy Klaps Bydgoszcz 2015 - I nagroda / pokaz Lokalizacje Tofifest 2015, III nagroda OKFA Konin 2016 „Azyl” w reż. Macieja Jasińskiego i Jarosława Piskozuba - poruszająca, opowiedziana bez dialogów historia o żołnierzu, który po traumie walki w Iraku, usiłuje zaszyć się w lesie

Nagroda Główna Wielkopolskich Porównaniach Filmowych, Poznań 2015

Udział uczniów w tym wydarzeniu wpisany był w realizację innowacji edukacyjnej realizowanej przez II LO.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu, w dniach 15-23 października 2016.
Po więcej informacji zapraszamy na: www.tofifest.pl

Projekt edukacyjny – „Mój pierwszy film”.

Uczennice klasy artystycznej wzięły udział w projekcie edukacyjnym, którego finalnym zwieńczeniem było nakręcenie pierwszego własnego filmu krótkometrażowego. Podzielone na siedem zespołów dziewczęta musiały przejść przez wszystkie etapy pracy nad filmem, od stworzenia scenariusza przez odegranie ról aż po pracę reżysera i montażysty. Trzeba przyznać, że wszystkie wywiązały się z tego zadania znakomicie.

I Szkolny Przegląd Filmów Krótkometrażowych odbył się 24 października. Mogliśmy wówczas obejrzeć siedem autorskich  filmów – od etiud filmowych począwszy przez film dokumentalny na filmie grozy skończywszy:

„Kraina dnia i nocy”

„Plasterek życia”

„Jak zostać Tumblr girl”

„Super animals”

„Wczoraj i dziś”

„Inna rzeczywistość”

„Nie tędy droga”.

Wszystkim scenarzystkom, charakteryzatorkom, montażystkom,  aktorkom i reżyserkom – GRATULUJEMY.

Spotkanie z kulturą – projekcja filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej

W kolejne już niedzielne popołudnie, 20 listopada br., uczennice klasy artystycznej wraz z opiekunami pp. M. Szewc-Słomską i R.Apostołowicz uczestniczyły w pokazie filmów zrealizowanych przez studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wśród propozycji filmowych znalazły się filmy: „Dzień babci”                  w reż. Miłosza Sakowskiego z Anną Dymną w jednej z głównych ról oraz „W narożniku” w reż. Macieja Bartosza Kruka, film pokazywany m.in. na Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, Międzynarodowym Festiwalu w Odense, czy Short Waves Festival. Widzowie obejrzeli również film pt. „Czułość” w reż. Emilii Zielonki, który otrzymał nagrodę za najlepszy obraz na Busan International Short Film Festival oraz nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego cellu l'art International Short Film Festival, a także fim „Kroki” w reż. Karoliny Zaleszczuk.

Gdyńska Szkoła Filmowa - Policealne Niepubliczne Studium Filmowe powstała w styczniu 2010 roku                   z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni - Wojciecha Szczurka, Leszka Kopcia - Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego - reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa - pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych.  Jest nowoczesnym projektem edukacyjnym, inspirowanym programami nauczania zawodów filmowych, popularnymi wśród systemów edukacji filmowej w USA, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii.