Innowacja kulturalno - medialna 2017/2018 [+sprawozdanie]

W ramach innowacji kulturalno-medialnej uczennice klasy II b zrealizowały w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 pod kierunkiem pp. Romany Apostołowicz i Moniki Szewc-Słomskiej 20 godzin. Uczestniczyły w zajęciach na temat filmu:

 • przegląd filmów prezentowanych na 15 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym – klasyka polskiego offu
 • przygotowanie do odbioru dzieła filmowego
 • charakterystyka kina offu
 • spotkanie z filmoznawcą
 • dyskusja nt. obejrzanych filmów

W programie projekcji można było obejrzeć:

Autononstop reżyseria i scenariusz: Dominik Matwiejczyk; 2004, thriller
W pewien mroźny dzień, autostopowicz zatrzymuje przypadkowe auto. Zachowanie kierowcy budzi w nim niepokój, dodatkowo pogłębiony przez znalezienie w schowku pistolet.


Melodramat reż. Filip Marczewski, 2005, obyczajowy
Opowieść o czternastoletnim, dojrzewającym emocjonalnie i seksualnie chłopcu. Historia erotycznej fascynacji starszą siostrą, przyjaźni z koleżanką z podwórka i skomplikowanych relacji z narzeczonym siostry. Wszyscy tu tęsknią i poszukują ciepła, uczucia, a przede wszystkim – miłości.


Marco P. i złodzieje rowerów reż. Bodo Kox, 2005, komedia
Tytułowy Marco jest prawdziwym fanatykiem kolarstwa. Na punkcie swojego roweru ma absolutnego fioła. Pewnego dnia złodzieje z osiedlowej mafii kradną jego ukochany rower. Marco wpada w depresję, ale narasta w nim chęć zemsty. Postanawia na własną rękę odnaleźć złodziei i srogo ich ukarać...


Film, że mucha nie siada reż. Michał Poniedzielski, 2006, animacja
Rzecz dzieje się w kuchni. W czasie, gdy grupka much pałaszuje bliżej niezidentyfikowaną żywność z talerza na stole, szpanująca mucha lata po całym pomieszczeniu, wykonując skomplikowane akrobacje w powietrzu. Jej przedstawienie kończy się tragicznie.


Sezon na kaczki reż. Julia Ruszkiewicz, 2006, dramat
Znakomicie sfotografowana i opowiedziana historia tragicznego wypadku. Świetnie podpatrzony świat dzieci - i pytanie: jak powiedzieć rodzicom o tym, że zrobiło się coś złego - bardzo złego.


X2 (razy dwa) reż. Bartosz Paduch, 2005, dramat
Przesłuchanie w komisariacie. Zatrzymani mają po dwadzieścia kilka lat, jeden ma irokeza i jest punkiem, drugi jest “dresiarzem”. Okazuje się, że noszą to samo nazwisko... Czy coś ich łączy?


Kapelusz reż. Agnieszka Smoczyńska, 2003, dramat
Opowiadanie o miłości, szacunku i zrozumieniu między ojcem i synem. Lata 30. XX wieku, Kraków. Chłopiec i jego ojciec wychodzą z domu. Zwykły kapelusz stanie się powodem niezwykle ważnego wydarzenia w ich życiu. Film jest adaptacja opowiadania Kazimierza Brandysa.

 • festiwal Filmu PATRZ WIĘCEJ z okazji 15-lecia Szkoły Wajda School & Studio
 • przygotowanie do odbioru dzieła filmowego
 • poznanie płaszczyzny działalności Szkoły Wajdy i jej osiągnięć
 • spotkanie z filmoznawcą
 • dyskusja nt. obejrzanych filmów

W programie projekcji można było obejrzeć :


Koniec świata reż. Monika Pawluczuk
Film dokumentalny, w którym kilka historii dzieje się w czasie jednej nocy. W tę noc, kolejnego „ końca świata” ludzie w dużym mieście, nękani samotnością chcą z kimś po prostu porozmawiać. Motywem łączącym ten nocny świat jest radio – słyszymy je w karetce, monitoringu miejskim, wszędzie. To ono spaja film i jest jednocześnie źródłem najważniejszych pytań.


Paparazzi reż. Piotr Bernaś
Film opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. "Paparazzi" to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazzi . Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym.

Niewiadoma Henryka Fasta reż. Agnieszka Elbanowska Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, w poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.

Ślimaki reż. Grzegorz Szczepania
Andrzej wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz , który udziela cennych porad. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni

Trampkarze reż. Marcin Filipowicz Film dokumentalny pokazujący początkowy, a zarazem najtrudniejszy etap w życiu młodych bohaterów, prowadzący do spełniania ich życiowego marzenia. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz, mieszkający w niewielkiej górskiej wiosce na południu Polski. Ich marzeniem jest zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w Polskiej Ekstraklasie.

 • przegląd filmów krótkometrażowych Future Shoorts Jesień 2017
 • przygotowanie do odbioru dzieła filmowego
 • analiza języka filmu krótkometrażowego i teledysku
 • kino eksperymentalne
 • spotkanie z filmoznawcą
 • dyskusja nt. obejrzanych filmów

W programie projekcji można było obejrzeć :


Les Miserables (Francja 2017, fabuła)
We współczesnym paryskim przedmieściu z powieści Victora Hugo, nowo przeniesiony policjant odkrywa obraźliwe praktyki pracy dwóch weteranów. Kiedy młody chłopak z osiedla nagrywa ich działania, społeczność jest na skraju buntu.


Sing (Węgry 2016, fabuła)
Zsofi ma problemy z odnalezieniem się w nowej szkole – śpiew w sławnym szkolnym chórze jest jej jedynym ukojeniem. Okazuje się jednak, że opiekunka chóru nie jest tak inspirującym nauczycielem, za jakiego jest uznawana.

The Blaze – Territory (Francja 2017, teledysk)
Młody mężczyzna powraca do odległego miejsca, które kiedyś nazywał domem, Algierii. Wraz z charyzmatycznym bohaterem teledysk ten uosabia gniew The Blaze, którzy stworzyli nie tylko muzykę, ale również teledysk.

Rocknrollers (Holandia 2016, fabuła)
Opowieść o dojrzewaniu, depresji, uzdrawiającym wpływie muzyki oraz młodzieńczej przyjaźni.

Batrachian’s Ballad (Portugalia 2016, eksperyment).
Podobnie jak Cyganie, ceramiczne żaby nie pozostają niezauważone dla bacznego obserwatora. “Batrachian’s Ballad” pojawia się w kontekście wieloznaczności. Film ingeruje w rzeczywistość portugalskiego życia codziennego, ukazując je formę bajki. 

 

Opracowanie: Romana Apostołowicz


  Sprawozdanie z innowacji kulturalno-medialnych dla klasy II B w roku szkolnym 2017/2018