II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
http://2lotczew.superszkolna.pl

12 września 2015 10:58 | Aktualności

Wyjazd integracyjny klas pierwszych do Szymbarka (2015)

W piątek, 11 września, wszyscy uczniowie klas pierwszych naszego liceum wraz ze swoimi wychowawcami udali się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Celem wyjazdu była pełna integracja rocznika i jak najlepsze wzajemne poznanie.

Rozśpiewane autokary ruszyły w stronę malowniczych Kaszub. Ponieważ było nas aż 100 osób, przewodnicy podzielili wszystkich na dwie grupy i tak: klasy Ia i I d wraz z p. R. Apostołowicz, A. Walerowicz i B. Plutowską oraz klasy I b i Ic wraz z p. M. Szewc-Słomską i K.Apostołowicz  ruszyły naprzeciw przygodzie.

Zobaczyliśmy Dom Sybiraka wraz z rekonstrukcją sowieckiego łagru, Dom Powstańca Polskiego z Adampola, Zagrodę Trapera Kaszuby z Kanady, replikę bunkra „Ptasia Wola” T.O.W. Gryf Pomorski oraz kaplicę pw. św. Rafała Kalinowskiego. Miejsca te, pełne pamiątek i śladów historii naszego kraju nieraz zmusiły nas do zadumy.

W czasie naszego wyjazdu nie zabrakło jednak chwil przepełnionych zabawą i radosnym śmiechem.  Dużym wyzwaniem było zwiedzanie Domu do „ Góry Nogami ”, w którym nasze błędniki po prostu oszalały, co wielu z nas rozbawiło do łez. A do tego jeszcze mini – koncert Kamila na największym fortepianie na świecie, najdłuższa deska na świecie i najlepszy chleb na świecie. Dlaczego najlepszy, najpyszniejszy? Dlatego, że zrobiliśmy go sami! Każdy z nas uformował i ozdobił własny bochenek, a potem cieszył się zapachem świeżo wyciągniętego z pieca gorącego chleba. Niejeden został zjedzony od razu, ale część z nas z dumą przywiozła swój do domu.

Pobyt w Szymbarku zakończyło  ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz wspólne robienie zdjęć i tych klasowych, i całego rocznika. Dzisiejszy dzień umocnił już nawiązane więzi, a wielu z nas poznało się jeszcze lepiej. To dobry sposób na to, byśmy czuli się z sobą jeszcze lepiej i stanowili prawdziwą społeczność opartą na wzajemnej życzliwości, koleżeństwie i przyjaźni.