II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
http://2lotczew.superszkolna.pl

21 września 2015 20:07 | Aktualności

XV JARMARK CYSTERSKI, Pelplin 18-20.09.2015 r.

Jarmark Cysterski po raz piętnasty.


W sobotę i niedzielę Pelplin opanowany został przez rycerstwo i cystersów, przy niemałym udziale uczniów szkół Powiatu Tczewskiego, w tym oczywiście i naszego II Liceum Ogólnokształcącego.


Każdy z tych dni był inny zarówno ze względu na atrakcje, jak i na pogodę. Słoneczna sobota stała pod znakiem konkursów powiatowych. Uczniowie naszej szkoły stanęli w szranki we wszystkich konkursach i tak: w konkursie literackim Oskar Ludwiczak z kl. III b zdobył trzecią nagrodę, tak samo jak i Konstancja Cegłowska z kl. III a w konkursie historycznym wiedzy o cystersach. Wspierani wzorem naszego patrona Jana III Sobieskiego stanęliśmy też do rywalizacji w turnieju rycerskim, sprawdzając się zarówno w strzelaniu z łuku, rzucie włócznią, wożeniu na taczce, ubieraniu zbroi, jak i tańcu dworskim. Po ciężkim boju zajęliśmy ostatecznie czwarte miejsce. Dodatkową atrakcją tego dnia była możliwość skorzystania z warsztatów organizowanych w krużgankach pelplińskiej katedry. Uczniowie naszej szkoły mogli zdobyć umiejętność piśmiennictwa ręcznego, drukarstwa, iluminatora, bursztynnika, tańca i muzyki. Osłodą tego dnia były cysterskie jabłka i gorąca konfitura jabłkowa prosto z kotła jako deser po pieczonym prosiaku.


Niedziela przywitała nas w Pelplinie ulewnym deszczem, ale i to nie odebrało nam pogody ducha. Przed nami postawiono dwa ważne zadania. Jednym był stragan II LO, na którym piętrzyły się piękne dynie i bukiety kwiatów ofiarowane przez p. Iwonę Michalską (dziękujemy!), słoiki smalcu przetopionego przez p. Katarzynę Karczewską i co najważniejsze kuszące oko pyszne ciasta upieczone przez rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Nasze kolorowe stoisko przyciągające zapachem najlepszych ciast ciągle było oblegane. Wszystkim Mamom i Paniom, które wytworzyły te cukiernicze cuda – DZIĘKUJEMY ! Za równie udany należy uznać występ młodzieży naszej szkoły, która odegrała żywot św. Bernarda pod czujnym okiem p. Ewy Brzóskowskiej. Mokrzy, zziębnięci, ale szczęśliwi wróciliśmy do Tczewa i rzeczywistości XXI wieku.


Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować też pani dyrektor Dorocie Kościjańczuk, która wspierała nas swoją osobą w ten trudny niedzielny czas i rozgrzewała swoim uśmiechem.


W organizację tegorocznego Jarmarku Cysterskiego zaangażowanych było 22 uczniów II LO i opiekunowie: pp. Romana Apostołowicz, Karol Apostołowicz, Ewa Brzóskowska i Katarzyna Karczewska.


Już teraz zapraszamy za rok, w trzeci weekend września na kolejny Jarmark Cysterski do Pelplina.


Zdjęcia: Romana Apostołowicz, Maria Apostołowicz