II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
http://2lotczew.superszkolna.pl

22 września 2016 23:27 | Aktualności

Pelplin zdobyty - XVI Jarmark Cysterski

Pelplin zdobyty – XVI Jarmark Cysterski

 

Jak co roku, w trzeci weekend września, Pelplin opanowany został przez rycerstwo i cystersów, przy niemałym udziale uczniów szkół Powiatu Tczewskiego, w tym oczywiście i naszej szkoły - II Liceum Ogólnokształcącego.


Każdego dnia organizatorzy zaproponowali wiele różnorodnych atrakcji. Sobota, jak zawsze, stała pod znakiem konkursów powiatowych. Uczniowie naszej szkoły z sukcesem stanęli w szranki we wszystkich konkursach i tak: w konkursie literackim uczennica naszej szkoły Kamila Grabowska z kl. II a ZAJĘŁĄ I MIEJSCE, a Miriam Markiewicz (również z kl. II a) zdobyła wyróżnienie, tak samo, jak i Małgorzata Cygan  z kl. II b w konkursie historycznym wiedzy o cystersach. Wspierani wzorem naszego patrona Jana III Sobieskiego stanęliśmy też do rywalizacji w turnieju rycerskim, sprawdzając się zarówno w strzelaniu z łuku, rzucie włócznią, wożeniu na taczce, przeciąganiu liny, ubieraniu zbroi, jak i tańcu dworskim. Po ciężkim boju zajęliśmy ostatecznie II MIEJSCE. Dodatkową atrakcją tego dnia była możliwość skorzystania z warsztatów organizowanych w krużgankach pelplińskiej katedry. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mogli zdobyć umiejętność piśmiennictwa ręcznego, drukarstwa, budowania katedry (oczywiście z maleńkich cegieł) czy dawnego tańca dworskiego i średniowiecznej muzyki. Osłodą tego dnia były jak zawsze cysterskie jabłka i gorąca konfitura jabłkowa prosto z kotła.


W niedzielę postawiono przed nami  dwa równie ważne zadania. Jednym z nich był stragan II LO, na którym pięknie prezentowały się wśród dzikich jabłuszek słoiki konfitury malinowej przygotowanej przez p. Katarzynę Karczewską i co najważniejsze kuszące oko pyszne ciasta upieczone przez rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Nasze kolorowe stoisko przyciągające zapachem najlepszych ciast ciągle było oblegane. Wszystkim Mamom, Paniom, a w tym roku także i Panu, którzy wytworzyły te cukiernicze cuda – DZIĘKUJEMY ! Za równie udany należy uznać występ młodzieży naszej szkoły, która odegrała żywot św. Bernarda pod czujnym okiem p. Ewy Brzóskowskiej. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Tczewa i rzeczywistości XXI wieku.


Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować także pani dyrektor Dorocie Kościjańczuk, która wspierała nas swoją osobą i uśmiechem w ten pracowity i pełen emocji czas.


W organizację tegorocznego Jarmarku Cysterskiego zaangażowanych było 19 uczniów II LO i opiekunowie: pp. Romana Apostołowicz, Karol Apostołowicz, Ewa Brzóskowska i Katarzyna Karczewska.

Brać cysterska z II LO:

 1. Klamer Aleksandra Ib
 2. Piórek Daria Ib
 3. Góral Kamil Id
 4. Kujawiński Krystian Ie
 5. Brzoskowski Martyn Ie
 6. Sztuka Zuzanna Ie
 7. Grabowska Kamila IIa
 8. Markiewicz Miriam IIa
 9. Krużycka Karolina IIa
 10. Solecka Weronika IIa
 11.  Zając Karolina IIa
 12. Zawiszewska Julia IIa
 13.  Cygan Małgorzata IIb
 14. Bruchmann Weronika IId
 15. Szmalc Marta IId
 16. Żołnowska Nadine IId
 17. Cejrowski Marcin III b
 18. Babiński Szymon III d
 19. Arndt Marek IIId

 Dziękujemy bardzo!

Już teraz zapraszamy za rok, w trzeci weekend września na kolejny XVII Jarmark Cysterski do Pelplina.

 


Dostarczyła: R. Apostołowicz