II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
http://2lotczew.superszkolna.pl

13 czerwca 2019 22:40 | Aktualności

Odczarujmy Podlasie

    Rok szkolny dobiega końca. Uczniowie walczą o ostatnie oceny, aby świadectwa były jak najlepsze. Ale nie samą szkołą uczeń żyje. Szkolne wycieczki to również ważna część szkolnej rzeczywistości. Tak było i tym razem. W dniach 5-7 czerwca uczniowie z klasy Ic oraz kilkoro uczniów z klasy Ia pojechało na wycieczkę, chociaż nie była to zupełnie zwyczajna wycieczka. Pod pozorem zabawy, wypoczynku i integracji organizatorzy wycieczki przemycili jak gdyby dalszą część treści edukacyjnych, tyle że w nieco inny i bardziej  dynamiczny sposób niż to bywa na lekcjach. Motto przewodnie wycieczki brzmiało:

   „Kultura Polski jest kulturą pluralistyczną. Bez wkładu naszych braci Żydów, Tatarów, Białorusinów nie byłoby piękna, bogactwa, różnorodności i tolerancji kultury polskiej, która buduje pamięć i tożsamość Narodu”. Jan Paweł II(Pamięć i tożsamość)

    W ten sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, wypoczynek i naukę jakże pięknej wartości, jaką jest tolerancja. Na początku wycieczki, jeszcze podczas dojazdu do Białowieży, zatrzymaliśmy się w Jedwabnem, miejscowości, w której podczas II wojny światowej polscy mieszkańcy zamordowali swoich sąsiadów Żydów. Każdy z uczniów przywiózł z Tczewa mały kamyk, aby zostawić go na obelisku upamiętniającym tę wielką tragedię. Kamienie te symbolizowały pamięć i szacunek dla pomordowanych. Następnie pojechaliśmy do Tykocina, maleńkiej i bardzo urokliwej miejscowości, w której zwiedziliśmy zamek Barbary Radziwiłówny oraz wielką synagogę, gdyż Tykocin był bardzo ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Rzeczypospolitej. Na koniec dnia zakwaterowaliśmy się w wygodnym i klimatycznym ośrodku o wymownej nazwie Gawra.

   Drugi dzień upłynął na poznawaniu Puszczy Białowieskiej. Aby było ciekawiej, na początku pojechaliśmy do puszczy własnoręcznie napędzanymi drezynami. Było dużo śmiechu, ale wszystkiego nie mogę zdradzić. Następnie pojechaliśmy do centrum Białowieży, gdzie w muzeum przyrodniczym mogliśmy zapoznać się z całą florą i fauną puszczy. Ciekawym doświadczeniem była również wizyta w rezerwacie pokazowym żubra. Oprócz żubrów największym naszym zainteresowaniem cieszył się też żubroń, krzyżówka żubra z krową. Na koniec dnia pojechaliśmy jeszcze do Hajnówki, gdzie zwiedziliśmy muzeum kultury białoruskiej.

   Na ostatni, trzeci dzień planowane było zwiedzanie meczetu w Kruszynianach, ale niestety roboty drogowe skutecznie uniemożliwiły nam dojazd, tym bardziej, że w planach mieliśmy też zwiedzanie Supraśla, gdzie najpierw odwiedziliśmy unikatowe muzeum ikon, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których zapoznaliśmy się z techniką ich pisania i każdy z nas mógł taką ikonę napisać i pochwalić się nią w domu. Na sam koniec zostaliśmy oprowadzeni po monasterze, czyli klasztorze prawosławnym. Niezapomniane widoki wyniesione z oglądania monasteru, cerkwi, a także widok brodatych mnichów prawosławnych,  czyniły ogromne wrażenie .

    To już wszystkie atrakcje, które mam nadzieję zapadły w pamięć uczestnikom wycieczki. Opiekunami podczas wycieczki były panie Romana Apostołowicz i Ilona Ćwiklińska oraz piszący te słowa,  Karol Apostołowicz.


Link do zdjęć: 

https://drive.google.com/folderview?id=10vLwQI9rLp087s2jmUE2XjvF0WtqXkuX

Zdjęcia: