09 lutego 2016 22:37 | Aktualności

Intruz (Efterskalv) 2015 - Magnus von Horn

„Intruz”, reżyserii Magnusa von Horna, to kolejna ekranizacja, którą uczniowie naszej szkoły z klas: 1c, 2b i 2d, pod opieką nauczycieli: p. Szewc – Słomskiej, p. Marciniaka i p. Plutowskiej, mieli okazję obejrzeć w tczewskim Heliosie w cyklicznym pokazie Kina na Temat. Po filmie odbyła się dyskusja, którą poprowadził pan Adam Plutowski oraz zaproszony przez kino ekspert – pani socjolog, Paulina Palmowska, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Myślą przewodnią było pytanie:

Czy sprawca przemocy może być jednocześnie ofiarą?

Młodzież miała okazję wyrazić swoje zdanie za pomocą głosowania: osoby, które podniosły czerwoną kartkę głosowały na „tak” , natomiast białą – na „nie”. Podczas rozmowy wskazano na źródła agresji, jej rodzaje, przemoc w afekcie oraz „pod lupę” wzięto postać głównego bohatera – jego życie rodzinne, relacje z ojcem, dziadkiem, bratem, brak obecności matki oraz czynniki, które uwarunkowały to, jaką jest osobą.
Spotkanie podsumowuje myśl, do której młodzież doszła razem z prowadzącymi: agresja jest krzykiem bezradności, potrzebą zwrócenia na siebie uwagi, bycia docenionym, zauważonym.

Klaudia Frankowska, 1c:
Film skłania do głębszych przemyśleń. Zmusza widza do myślenia przyczynowo – skutkowego, wyciągania wniosków. Nie pokazuje wprost, ale pozostawia wiele do analizy. Niestety rozczarowałam się zakończeniem. Tego zakończenia właściwie nie było – wiele spraw zostało niedopowiedzianych. Z jednej strony – dobrze, bo temat pozostaje otwarty, a z drugiej strony – ciekawa jestem wizji reżysera.

Zuzanna Jażdżewska, 1c:
Film pt. „Intruz” połączony wraz z dyskusją na temat przemocy wzbudził we mnie mieszane uczucia. Współczucie, a zarazem przerażenie. W filmie główny bohater popełnił zbrodnie, używał on przemocy. Niestety sam stał sie jej ofiarą. Z jednej strony widzimy nastolatka, który dopuścił się przestępstwa, a z drugiej osobę, która potrzebuje miłości, jak i akceptacji ze strony środowiska. Poruszający film, nakłaniający do refleksji. W dyskusji zostały wyjaśnione różne aspekty przemocy.

Paulina Feister, 2d
„Intruz” pokazuje, jak społeczeństwo reaguje na „innych” ludzi, którzy mają za sobą nieciekawą przyszłość. W sumie, pokazuje też, że nie każda osoba, która dopuściła się złego, jest w głębi zła, ale czymś to zachowanie jest wywołane. W przypadku głównego bohatera: po prostu, doskwiera mu samotność.

Paulina Lis, 2d
Szczerze przyznam, że film nie przypadł mi do gustu. Według mnie taka forma filmu nie trafia do młodego pokolenia przyzwyczajonego do ciągłego ruchu, akcji, dużego przepływu informacji na ekranie. No ale to jest tylko moje skromne zdanie :-).

Dostarczyła: Barbara Plutowska

Filmy: