24 kwietnia 2016 21:27 | Aktualności

Dzień z Sobieskim 2016

Piątek, 22 kwietnia przeszedł do historii II Liceum Ogólnokształcącego im. JanaIII Sobieskiego jako „Dzień z Sobieskim”. Chociaż pogoda nam nie dopisała (pierwotnie planowaliśmy naszą szkolną uroczystość przeprowadzić w plenerze), to najważniejsze, że wszystko to, co zaplanowaliśmy zostało zrealizowane.

Nasze szkolne święto rozpoczęło się uroczystą mszą celebrowaną przez proboszcza parafii pw. NMPMK ks. Jacka Spychalskiego. Obecni byli również Jan III Sobieski, w którego wcielił się nasz nauczyciel historii pan Karol Apostołowicz wraz z królową Marysieńką, którą odgrywała uczennica klasy Ia Sara Senusi. Parze królewskiej asystowała husaria z chorągwi rycerskiej Apis Jacentego Ordowskiego.

Po mszy uczniowie szkoły w barwnym orszaku, przy dźwiękach muzyki dworsko-barokowej przemaszerowali ulicami miasta wzbudzając powszechne zainteresowanie. Przed budynkiem szkoły oddano strzały na wiwat, po czym wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dyrektor szkoły, pani Dorota Kościjańczuk, przywitała przybyłych gości - włodarzy powiatu, kuratorium oświaty, instytucji kulturalnych, dyrektorów tczewskich gimnazjów, a przede wszystkim młodzież. Pani dyrektor przekazała też królowi Janowi III Sobieskiemu klucz do II Liceum Ogólnokształcącego. Podczas uroczystości przeprowadzono dla przybyłych gimnazjalistów konkurs wiedzy o naszym patronie, a także zmagania sportowe o puchar króla. Młodzież i zaproszeni goście zostali ugoszczeni w dwóch namiotach. Uczniowie naszego liceum przygotowali dwa - jeden polski, drugi turecki. W obu można było zajadać się różnymi pysznościami przygotowanymi przez naszych uczniów, posmakować kawy po turecku i herbaty z samowarów.
W dalszej części uroczystości odbyła się konferencja popularno- naukowa, która miała przybliżyć gościom postać naszego patrona Jana III Sobieskiego jako starosty gniewskiego, co uczynił pan Marcin Kłodziński z Biblioteki Miejskiej w Tczewie, następnie sylwetkę wielkiego wezyra Kara Mustafy przedstawił nauczyciel historii pan Michał Dąbrowski, który pokazał się wszystkim w stroju prezentowanego wezyra. Na koniec, przebrany za króla Sobieskiego, Karol Apostołowicz zaprezentował postać ukochanej żony króla - królowej Marysieńki.

Uroczystość zakończyła się scenkami z epoki w wykonaniu naszych uczniów, a także pokazem mody szlacheckiej, ponieważ każda z klas na tę okazję przygotowała strój sarmacki. Wręczono także nagrody dla zwycięzców konkursów w kategorii gimnazjum i liceum. Na tym zakończono naszą uroczystość. Mamy nadzieję, że ta zapoczątkowana inicjatywa będzie kontynuowana.

Chcielibyśmy także podkreślić, że nie bylibyśmy w stanie zapewnić wszystkim uczniom i zaproszonym gościom staropolskiej gościnności, gdyby nie nasi dobroczyńcy, dlatego chcielibyśmy im bardzo gorąco podziękować i wymienić:

Dyskont Kaufland , dyskont Carrefour, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, PZU, Wydawnictwo Bernardinum, Miejska Biblioteka Publiczna, Fabryka Sztuk, Inter-risk, restauracja Piaskowa, Gościniec nad Wisłą, Macdonalds, oraz cukiernie – Sambor z Tczewa, Meler z Pelplina, Zebel ze Starogardu.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

W tym linku jest relacja na naszemiasto.pl:

Dostarczył: Karol Apostołowicz

Powiązane wiadomości:

Dzień z Sobieskim 2017

Dzień z Sobieskim 2016 (22.04.2016)

Filmy: