22 września 2016 23:27 | Aktualności

Pelplin zdobyty - XVI Jarmark Cysterski

Pelplin zdobyty – XVI Jarmark Cysterski

Jak co roku, w trzeci weekend września, Pelplin opanowany został przez rycerstwo i cystersów, przy niemałym udziale uczniów szkół Powiatu Tczewskiego, w tym oczywiście i naszej szkoły - II Liceum Ogólnokształcącego.

Każdego dnia organizatorzy zaproponowali wiele różnorodnych atrakcji. Sobota, jak zawsze, stała pod znakiem konkursów powiatowych. Uczniowie naszej szkoły z sukcesem stanęli w szranki we wszystkich konkursach i tak: w konkursie literackim uczennica naszej szkoły Kamila Grabowska z kl. II a ZAJĘŁĄ I MIEJSCE, a Miriam Markiewicz (również z kl. II a) zdobyła wyróżnienie, tak samo, jak i Małgorzata Cygan  z kl. II b w konkursie historycznym wiedzy o cystersach. Wspierani wzorem naszego patrona Jana III Sobieskiego stanęliśmy też do rywalizacji w turnieju rycerskim, sprawdzając się zarówno w strzelaniu z łuku, rzucie włócznią, wożeniu na taczce, przeciąganiu liny, ubieraniu zbroi, jak i tańcu dworskim. Po ciężkim boju zajęliśmy ostatecznie II MIEJSCE. Dodatkową atrakcją tego dnia była możliwość skorzystania z warsztatów organizowanych w krużgankach pelplińskiej katedry. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mogli zdobyć umiejętność piśmiennictwa ręcznego, drukarstwa, budowania katedry (oczywiście z maleńkich cegieł) czy dawnego tańca dworskiego i średniowiecznej muzyki. Osłodą tego dnia były jak zawsze cysterskie jabłka i gorąca konfitura jabłkowa prosto z kotła.

W niedzielę postawiono przed nami  dwa równie ważne zadania. Jednym z nich był stragan II LO, na którym pięknie prezentowały się wśród dzikich jabłuszek słoiki konfitury malinowej przygotowanej przez p. Katarzynę Karczewską i co najważniejsze kuszące oko pyszne ciasta upieczone przez rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Nasze kolorowe stoisko przyciągające zapachem najlepszych ciast ciągle było oblegane. Wszystkim Mamom, Paniom, a w tym roku także i Panu, którzy wytworzyły te cukiernicze cuda – DZIĘKUJEMY ! Za równie udany należy uznać występ młodzieży naszej szkoły, która odegrała żywot św. Bernarda pod czujnym okiem p. Ewy Brzóskowskiej. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Tczewa i rzeczywistości XXI wieku.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować także pani dyrektor Dorocie Kościjańczuk, która wspierała nas swoją osobą i uśmiechem w ten pracowity i pełen emocji czas.

W organizację tegorocznego Jarmarku Cysterskiego zaangażowanych było 19 uczniów II LO i opiekunowie: pp. Romana Apostołowicz, Karol Apostołowicz, Ewa Brzóskowska i Katarzyna Karczewska.

Brać cysterska z II LO:

18. Babiński Szymon III d
  19. Arndt Marek IIId

Dziękujemy bardzo!

Już teraz zapraszamy za rok, w trzeci weekend września na kolejny XVII Jarmark Cysterski do Pelplina.

Dostarczyła: R. Apostołowicz

XVI Jarmark Cysterski (17-18.09.2016)