11 października 2016 21:53 | Aktualności

"WOŁYŃ" - relacja z wyjścia do kina Helios

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie już od dwóch lat biorą udział w projekcie prowadzonym przez Kino Helios skierowanym do szkół pt. „Kino na temat”.

Koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest Pani Barbara Plutowska. W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie już dwukrotnie skorzystali z propozycji kina Helios.

We wrześniu obejrzeliśmy thriller w reżyserii Henrego Joosta i Ariela Schulmana pod tytułem „Nerve”.

10 pażdziernika 212 uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcji filmu w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”.

Projekcję poprzedziła merytoryczna i emocjonalna prelekcja dr Piotra Szubarczyka, historyka związanego z Uniwersytetem Gdańskim i Gdańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie filmu z minuty na minutę milkły szmery, aż do momentu gdy na Sali zapanowała absolutna cisza. Po seansie część uczniów pozostała na miejscu, inni proszeni o pierwszą refleksję mówili: „Szczerze to ja uwielbiam filmy historyczne, ten był najlepszy jaki widziałam”, „Nie mogę słowa wypowiedzieć”, „…dał mi trochę do myślenia, do teraz mam te końcowe sceny przed oczyma”, „… mi łzy poleciały w pewnym momencie. Ale naprawdę wykonanie filmu jest perfekcyjne, oddaje wszystko, można sobie łatwo wyobrazić jak to było kiedyś i poczuć to”.

Dostarczyła: Barbara Plutowska

Informacje o filmie: www.filmweb.pl