23 października 2016 12:12 | Aktualności

Dzień Edukacji Narodowej 2016

14 października 1773 roku uchwałą sejmową powołano w Rzeczpospolitej Komisję Edukacji Narodowej powierzając jej całokształt prac związanych z organizacją oświeceniowego szkolnictwa. Na pamiątkę tego wydarzenia 14 października każdego roku w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

Dziś szkoła jest już nowoczesna, choć boryka się z wieloma problemami i ulega ciągłym przekształceniom, ma też swoje osiągnięcia czy radości. W Dniu Edukacji Narodowej, święta całej szkolnej społeczności, po raz kolejny uświadamiamy sobie wszyscy jak ogromną jest częścią naszego życia - naszą codziennością.

13 października nauczyciele i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, wszyscy w odświętnych strojach, uczestniczyli w apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowanym przez uczniów klas 1b i 1d pod opieką wych. pani Iwony Jurasińskiej i pani Barbary Plutowskiej. Życzeń było co nie miara: dla nauczycieli od Jana III Sobieskiego i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, a dla uczniów od pana Starosty Powiatu Tczewskiego, Tadeusza Dzwonkowskiego oraz pani Dyrektor, Doroty Kościjańczuk.

Dzień Edukacji Narodowej był też okazją do wyróżnienia tych, którzy zapracowali na to swoim szczególnym zaangażowaniem w życie szkoły. Wielu nauczycieli otrzymało w tym dniu Nagrody Dyrektora. Podobnie było wśród uczniów - na szczególne wyróżnienie w formie stypendium zasłużyło jedenaścioro uczniów naszej szkoły.

Zwieńczenie apelu stanowiły występy uzdolnionych uczniów naszego liceum. Uczniowie klas 1b i 1d wykonali Disney’owski „Krąg życia”, utwór grupy Farba „Chcę tu zostać” oraz „Alleluja” Leonarda Cohena. Uczeń klasy 3b stanął przed publicznością recytując wiersz Juliana Tuwima pt. „Nauka”, a przysłowiową wisienką na tym świątecznym torcie był występ dziewcząt z klasy artystycznej, które zaprezentowały układ taneczny.

W czasie, gdy w murach naszej szkoły trwała akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w gdańskim Dworze Artusa trzy osoby z Grona Pedagogicznego II LO odbierały z rąk Wojewody Dariusza Drelicha i Pomorskiego Kuratora Oświaty Moniki Kończyk medale za długoletnią pracę w zawodzie nauczyciela, a dzień później – w czasie powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w ZST w Tczewie, kolejny nasz nauczyciel uhonorowany został Nagrodą Starosty Tczewskiego. Gratulujemy!

Dostarczyła: Barbara Plutowska

Powiązane wiadomości: