26 października 2016 13:53 | Aktualności

Francuzi w II Liceum Ogólnokształcącym

Francuzi w II Liceum Ogólnokształcacym.

W dniach od 21 do 24 października, na zaproszenie dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, pani Doroty Kościjańczuk i pana Piotra Kaczmarka, dyrektora Gimnazjum nr 2, gościliśmy w naszym mieście delegację z partnerskiego miasta Beauvais we Francji.

Goście z Francji, nauczyciele i przedstawiciele organizacji ds. relacji partnerskich, z wielkim zainteresowaniem zwiedzili Tczew oraz zachwycili się Gdańskiem. W sobotę odwiedzili także II LO, które wywołało wiele komplementów dotyczących zarówno wyposażenia, jak i wystroju sal lekcyjnych. Francuzi pozazdrościli również pięknej hali. Celem tej wizyty było nawiązanie współpracy obu tczewskich szkół ze Szkołą Św. Ducha w Beauvais. Ideą tej współpracy jest budowanie i rozwijanie międzynarodowej korelacji wśród młodych Europejczyków poprzez serię wykładów i warsztatów koncentrujących się na kwestiach poznania innych kultur i zrównoważonego rozwoju. Młodzież II LO i Gimnazjum nr 2 uczestnicząca w programie miałaby możliwość nie tylko poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności, ale także zastosowania w praktyce informacji uzyskanych w wyniku przeprowadzonych badań. Sposób prowadzenia zajęć podczas wymiany młodzieży umożliwi im również wykształcenie w sobie otwartości, umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi i prowadzenia samodzielnej pracy, przekraczanie kanonów szkolnych, a także burzenie szkolnych schematów, pozwoli wiec nabyć takich umiejętności, które są bardzo cenione w życiu. Współpraca z młodzieżą z innego kraju pozwali na jeszcze szersze zaprezentowanie siebie i zdobytej wiedzy oraz na głębsze poznanie nie tylko swojego środowiska. Dzięki nowoczesnym technikom komunikowania się i nowoczesnym technologiom gromadzenia informacji, młodzi ludzie zdobędą cenną wiedzę, która może się im przydać w przyszłym życiu.

W czasie pobytu delegacji francuskiej w Tczewie przystąpiono do konkretnych rozmów i w przemiłej atmosferze ustalono, że grupa młodych Francuzów przyjedzie do naszego miasta już w połowie maja przyszłego roku, a pod koniec tego samego miesiąca nastąpi rewizyta grupy tczewskich gimnazjalistów i licealistów II LO. Miasto Beauvais znajduje się ok. 70 km od Paryża. posiada własne lotnisko, przepiękną katedrę i mnóstwo atrakcji, które stanowią o jego uroku.

Dostarczyła: Dorota Kościjańczuk