04 marca 2017 10:54 | Aktualności

„Podstępne WZW” - prelekcja dotycząca chorób wywoływanych przez wirusa zapalenia wątroby typu B i C

Sprawozdanie z działań profilaktycznych dotyczących WZW i czerniaka.

Dnia 15 lutego 2017 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Tczewie odbyła się prelekcja dotycząca chorób wywoływanych przez wirusa zapalenia wątroby typu B i C w ramach akcji promocyjnej - „Podstępne WZW” .Działania profilaktyczne poszerzono o informacje dotyczące nowotworu złośliwego skóry – czerniaka pod hasłem „Znamię? Znam je?” W działaniach tych brali udział uczniowie klas II.

Pogadankę na te tematy wygłosiły pani Katarzyna Karczewska nauczycielka biologii oraz pani Lidia Barej pedagog szkolny, które wcześniej brały udział w szkoleniu organizowanym przez Fundację Gwiazda Nadziei.

Prelegentki przedstawiły uczniom wiedzę na temat ryzyka zakażenia HBV I HCV, uświadomiły o konsekwencjach zakażenia tymi wirusami i perspektywami na przyszłość. Wskazano też na wyczulenie w kwestii własnych zachowań zdrowotnych oraz na kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych. Uczniowie przed zajęciami i po nich wypełniali ankiety, które miały na celu sprawdzenie wiedzy uczniów.

Podczas drugiej prelekcji uświadomiono uczniów w kwestii czerniaka. Co roku przybywa około 3000 przypadków zachorowań więc w pełni uzasadnionym jest przekazanie wiedzy uczniom na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki a także kształtowania właściwych zachowań i postaw.

Zdjęcia i opracowanie: Katarzyna Karczewska