29 marca 2017 17:29 | Aktualności

Sukces uczniów naszej szkoły podczas XLIII OMSA

Sukces uczniów naszej szkoły podczas XLIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego.

Od 23 do 25 marca 2017 roku w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu odbywało się XLIII Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne im. Profesora Roberta Głębockiego. Udział w nim wzięli uczniowie, którzy wcześniej zostali laureatami wojewódzkich etapów konkursu. Młodzież pasjonująca się astronomią przedstawiała wyniki swoich badań i obserwacji przed profesjonalnym jury. Komisja konkursowa składała się z przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Województwo pomorskie reprezentowały trzy osoby, wśród których były aż dwie uczennice naszej szkoły – Paulina Feister z klasy IIId i Marta Szmalc z klasy IId. Poziom prac naukowych prezentowanych przez uczestników konkursu był bardzo wysoki i wyrównany.

Z ogromną radością informujemy, że w tegorocznym Seminarium zwyciężyła Paulina Feister, która wygłosiła referat pt. „Wyznaczanie odległości Ziemi od Słońca z wykorzystaniem tranzytu Merkurego". Nagrodą główną był teleskop o średnicy zwierciadła głównego 305 mm (12 cali) – największy z wręczonych jako nagroda w historii konkursów OMSA.

Zaraz za Pauliną drugie miejsce na podium zajęła Marta Szmalc za referat pt. „Wpływ Księżyca na pływy na Bałtyku i oceanach”. Ona również wróciła do Tczewa z nowym teleskopem.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Paulina i Marta są kolejnymi uczennicami naszej szkoły z tytułem laureata finału ogólnopolskiego tego prestiżowego konkursu oraz to, że Paulina reprezentowała nasze województwo na etapie ogólnopolskim już po raz trzeci – będąc w pierwszej klasie po raz pierwszy uzyskała tytuł laureata.

Obu uczennicom, przygotowanym przez panią Annę Walerowicz, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych. Paulina już w najbliższą sobotę, 1 kwietnia, będzie walczyć o zwycięstwo w kolejnym konkursie – tym razem w finale konkursu FAST na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Opracowanie i zdjęcia: Anna Walerowicz