29 kwietnia 2017 21:10 | Aktualności

Dzień z Sobieskim 2017

W środę 26 kwietnia, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Tczewie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Do szkoły przybył jej patron Jan III Sobieski. Aby uczcić wielkiego polskiego króla, licealiści z II LO przeszli w barwnym orszaku ulicami Tczewa do budynku szkoły wzbudzając przy tym niemały podziw i zdumienie mieszkańców naszego miasta. Następnie uczniowie, przygotowani przez nauczycieli historii Karola Apostołowicza oraz Michała Dąbrowskiego, odegrali inscenizację drugiej bitwy chocimskiej z 1673 roku, w której hetman wielki koronny Jan Sobieski odniósł wspaniałe zwycięstwo nad Turkami. Młodzież z II LO z wielkim zapałem, przy huku armat i biciu werbli walczyła z tureckim agresorem. Udało się, tak jak w przypadku prawdziwej bitwy, pokonać wroga, odbić zamek i zdobyć łupy. Oprócz inscenizacji bitwy, przeprowadzono też lekcję żywej historii, którą poprowadziła grupa rycerska „Kerin” z Subków. W barwny sposób - jak na pasjonatów historii przystało - przedstawili czasy szlachty, magnatów i zwycięskich wojen Rzeczypospolitej.

Jakby tego było mało, dla zaproszonych gości odbyła się konferencja popularnonaukowa, której tematem przewodnim były czasy króla Sobieskiego.

Na uroczystość „Dnia z Sobieskim” do II LO zostali zaproszeni również uczniowie trzecich klas gimnazjów z Tczewa i okolic. Dla nich oraz dla uczniów liceum była to żywa i barwna lekcja historii oraz patriotyzmu – przedstawiona w sposób nietuzinkowy, niezwykle barwny i ciekawy.

Organizatorzy chcieliby bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia, w szczególności sponsorom, m.in. firmie Media Markt za ufundowanie nagród w konkursach, marketowi Carrefour za wsparcie pysznymi jabłkami i różnymi słodkościami, cukierni Sambor za smaczne pączki, które były łupem zdobytym na Turkach. Gościniec nad Wisłą zaś wsparł nas pysznymi kanapeczkami i przystawkami.

Za wsparcie finansowe dziękujemy firmie ZWiK oraz firmie PAM z Tczewa. Za wszelką życzliwość dziękujemy także Fabryce Sztuk, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz grupie rycerskiejKerin”.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną, już trzecią edycję „Dnia z Sobieskim”.

Dostarczył: Karol Apostołowicz

Powiązane wiadomości:

Dzień z Sobieskim 2016

Dzień z Sobieskim 2017 (26.04.2017)