10 czerwca 2017 21:33 | Aktualności

Wymiana polsko-francuska c.d. (2017)

28 maja , o godzinie 16.00, 20 osobowa grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego wraz z uczniami II Gimnazjum wyruszyła w drogę do Francji. Grupie towarzyszyły cztery opiekunki z obydwu szkół, z naszej pani Marzenna Pilas i pani Hanna Zawada-Landowska.

29 maja, około godziny 13.30 przybyliśmy na miejsce, czyli do Zespołu Szkół Świętego Ducha w Beauvais, miasta partnerskiego Tczewa, położonego ok. 80 km na północ od Paryża. Po zjedzeniu posiłku w stołówce zwiedziliśmy szkołę, a właściwie klika budynków do niej należących. Następnie pojawiła się młodzież francuska i w auli Jana Pawła II niektórzy powitali „starych” znajomych ( których gościli w Tczewie ), inni poznali nowych. Po spotkaniu z dyrektorem placówki młodzież i dorośli odjechali do domów swoich francuskich gospodarzy.
30 maja, po śniadaniu, ruszyliśmy na teren Chantilly ( renesansowy pałac zbudowany na fundamentach średniowiecznej fortecy) i spędziliśmy cały dzień na zwiedzaniu Muzeum Konia, pięknego pałacu wraz z cenną kolekcją malarstwa, znanych w Europie stajni oraz rozległych ogrodów. W porze obiadowej “piknikowaliśmy”na trawie.

Następnym punktem dnia było zwiedzanie przepięknej, imponującej katedry gotyckiej imienia św. Piotra. Po obiedzie zaproszono nas do udziału w rozgrywkach sportowych na terenach należących do szkoły. Wieczorem zjedliśmy potrawy z grilla, był śpiew i powrót do rodzin.
1 czerwca ruszyliśmy do Paryża. Pierwszym punktem programu była dzielnica Montmartre, spacer bardzo stromymi schodami, zwiedzanie bazyliki Sacré – Coeur i Place du Tertre, zakup drobnych pamiątek. Wsiedliśmy do autokaru, z którego okien mieliśmy okazję podziwiać zabytki, budowle i inne interesujące obiekty niekiedy zapierające dech w piersiach. Dojechaliśmy do symbolu miasta, Wieży Eiffel’a i u jej stóp zjedliśmy południowy posiłek. Kolejną atrakcją był „spacer” po Sekwanie na pokładzie stateczku zwanego bateau -mouche. Przejechaliśmy się aleją Champs – Elysées i wróciliśmy do Beauvais.

2 czerwca trzeba było pożegnać się z gospodarzami i ruszyć w drogę powrotną do Polski. Każdy z uczestników wrócił z głową pełną wrażeń, pięknych widoków i z chęcią powrotu do Francji.

Dostarczyła: Hanna Zawada-Landowska

Powiązane wiadomości: