04 września 2017 21:44 | Aktualności

Narodowe Czytanie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017)

W sobotę 2 września nasza szkoła, tak jak co roku przyłączyła się do Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji społecznej, zapoczątkowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a od roku 2015 objętej patronatem medialnym pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy.

W tym roku, zgodnie z wyborem Polaków pochyliliśmy się nad słowami znanego chyba wszystkim dramatu młodopolskiego, jakim jest „WESELE” Stanisława Wyspiańskiego.

W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania uczniowie naszej szkoły – Sara Senusi i Paweł Brandt, pod opieką pani Małgorzaty Szanser, przy silnym wsparciu pani dyrektor Doroty Kościjańczuk i pani wicedyrektor Ewy Kucks,, wzięli udział w konkursie dla szkół ponadgimnazjalnych o Puchar Starosty, w którym pokazali swoje zdolności recytatorskie i aktorskie prezentując zebranej w Gimnazjum nr 1 publiczności ostatnie sceny aktu I dramatu Wyspiańskiego.

Kolejnym punktem tego dnia było spotkanie przedstawicieli społeczności naszej szkoły oraz mieszkańców Tczewa przy pomniku Jana Pawła II na ulicy Rokickiej. Członkowie Bractwa Kurkowego odczytali rozmowę Poety i Rycerza, a przedstawiciel Straży Pożarnej – rozmowę Dziennikarza ze Stańczykiem. Fragmenty „Wesela” czytali także nauczyciele i uczniowie naszej szkoły – i tak mogliśmy usłyszeć chociażby rozmowę Poety i Panny Młodej czy też Dziada i Upiora.

Pomimo pochmurnej i wietrznej pogody tę sobotę spędziliśmy w radosnych – weselnych nastrojach, chociaż słowa Wyspiańskiego wywołały też sporo zadumy.

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Narodowego Czytania za rok.

Dostarczyła: Romana Apostołowicz

Zdjęcia: Justyna Domnik