16 września 2017 20:51 | Aktualności

XVII Jarmark Cysterski - Pelplin zdobyty już po raz kolejny !

Jak co roku, w trzeci weekend września, Pelplin opanowany został przez rycerstwo i cystersów, przy niemałym udziale uczniów szkół Powiatu Tczewskiego, w tym oczywiście i naszej szkoły - II Liceum Ogólnokształcącego.

Każdego dnia organizatorzy zaproponowali wiele różnorodnych atrakcji. W tym roku to właśnie niedziela stała pod znakiem konkursów powiatowych. Uczniowie naszej szkoły z sukcesem stanęli w szranki we wszystkich konkursach i tak: w konkursie literackim uczennica naszej szkoły Wiktoria Piotrzkowska z kl. II b ZAJĘŁĄ I MIEJSCE, a Marta Bielińska z kl. III a II MIEJSCE w konkursie historycznym - wiedzy o cystersach. Wspierani wzorem naszego patrona Jana III Sobieskiego stanęliśmy też do rywalizacji w turnieju rycerskim, sprawdzając się zarówno w strzelaniu z łuku, rzucie włócznią, wożeniu na taczce, przeciąganiu liny, ubieraniu zbroi, jak i tańcu dworskim. Po ciężkim boju zajęliśmy ostatecznie II MIEJSCE, tak jak i w ubiegłym roku. Dodatkową atrakcją tego dnia była możliwość skorzystania z warsztatów organizowanych w otoczeniu pelplińskiej katedry. Uczniowie naszej szkoły i liczni goście po raz kolejny mogli zdobyć umiejętność piśmiennictwa ręcznego, drukarstwa, garncarstwa czy dawnego tańca dworskiego i średniowiecznej muzyki.
Za równie udany należy uznać także występ młodzieży naszej szkoły w spektaklu historyczno-edukacyjnym. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Tczewa i rzeczywistości XXI wieku.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować pani wicedyrektor Ewie Kucks, która w tym roku wspierała nas swoją osobą i uśmiechem w ten pracowity i pełen emocji dzień..

W organizację tegorocznego Jarmarku Cysterskiego zaangażowanych było 18 uczniów II LO i opiekunowie: pp. Romana Apostołowicz, Karol Apostołowicz i Katarzyna Karczewska.

Brać cysterska z II LO:

Markiewicz Miriam
Piotrzkowska Wiktoria
Bielińska Marta
Krużycka Karolina
Solecka Weronika
Zając Karolina
Nitkowski Aleksander
Lewczuk Kamil
Bąk Bartosz
Brzoskowski Martyn
Brandt Paweł
Sobiecka Maria
Kisły Mikołaj
Rzeszotek Daniel
Jeżewski Kamil
Piórek Daria
Meller Michał
Zawiszewska Julia

Dziękujemy bardzo!

Już teraz zapraszamy za rok, w trzeci weekend września na kolejny XVII Jarmark Cysterski do Pelplina.

Dostarczył: Karol Apostołowicz

XVII Jarmark Cysterski (17-18.09.2017)