Aktualności

26 września 2017 20:33 | Aktualności

78 rocznica mordu na mieszkańcach Kociewia

24 września b.r. w miejscu Pamięci Narodowej – Lesie Szpęgawskim - odbyły się uroczystości oddania hołdu pomordowanym na Ziemi Kociewskiej w czasie II wojny światowej.

 

Szpęgawsk pod Starogardem Gdańskim to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa i Mniszku pod Świeciem, miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. Od września 1939 do stycznia 1940 roku oddziały Selbstschutzu dokonywały w miejscowym lesie zbiorowych egzekucji kociewskiej i kaszubskiej inteligencji. Rozstrzeliwano księży, nauczycieli, działaczy społecznych i politycznych. Razem zginęło tam ok. 7 tysięcy osób.

 

Hołd pomordowanym złożyli włodarze powiatu starogardzkiego i tczewskiego, posłowie, senatorowie i europarlamentarzyści. Nie zabrakło przedstawicieli wielu organizacji społecznych, a także młodzieży szkół obu powiatów. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Dorota Kościjańczuk oraz nauczyciel Karol Apostołowicz. W poczcie sztandarowym, II Liceum Ogólnokształcące reprezentowali Marta Michel i Jesika Perlik z klasy Ia oraz Bruno Maciejewski z klasy Ic.

 


Dostarczył: Karol Apostołowicz

Przeczytano: 433 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: