05 marca 2018 22:33 | Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [01.03.2018]

W niedzielę 4 marca br. Powiat Tczewski uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości zorganizowane zostały w grodzie Sambora przez Starostwo Powiatowe, Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława, Urząd Miasta Tczewa, Powiatowe Centrum Sportu i II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która tłumnie zgromadziła mieszkańców nie tylko naszego miasta w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Liturgii przewodniczył ksiądz proboszcz Jacek Spychalski. Po Mszy wszyscy zebrani przeszli przed Panteon Katyński znajdujący się na terenie II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie. Krótkie spotkanie modlitewne w intencji tych, którzy zginęli za Ojczyznę poprowadził tym razem proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża, ks. Adam Gadomski. Po wysłuchaniu wspomnienia o tragedii Żołnierzy Wyklętych przed Panteonem złożono kwiaty i znicze pamięci.

Jak mówią sami organizatorzy wydarzenie patriotyczne „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest największym biegiem pamięci w Polsce. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż przypada w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W pierwszym tczewskim biegu wzięło udział ponad 200 biegaczy. Rozpoczął się on o godzinie 12.00 na Alei Solidarności. Długość biegu jest ściśle określona i wynosi 1963 metry – jest to nawiązanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, ps. Lalek. Każdy, kto dobiegł do mety był zwycięzcą i otrzymał pamiątkowy medal, jako pierwszy zdobył go Patryk Sowiński. Przygotowano również bieg „mini” dla dzieci na dystansie 196 m.

Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyło wiele imprez. Każdy z gości II Liceum Ogólnokształcącego otrzymał pamiątkowy śpiewnik patriotyczny z okolicznościową pieczęcią oraz folder z referatem dra Przemysława Ruchlewskiego na temat tczewskiej organizacji niepodległościowej Victoria. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały chóry. Wysłuchano koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Męskiego Chóru Echo, Fisolki i Passionata oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu – ZSRiK oraz II LO.

Na antresoli przygotowano atrakcje dla najmłodszych, którzy mogli kolorować rysunki patriotyczne, malować na szkle, poukładać puzzle oraz spróbować zrobić biało-czerwony różaniec, w salce korekcyjnej zaproponowano zaś tor przeszkód, gry i zabawy sprawnościowe. Można było również przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy. Atrakcje te przygotowali: II LO, Fabryka Sztuk oraz Stowarzyszenie Miłosierdzia im. Siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej.

Na terenie wokół szkoły odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych: Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”, Szwadronu Kawalerii im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich , grupy Monolit, a także przygotowane przez LOK zawody strzeleckie.
Dodatkową atrakcją była wystawa „Tczew w czasie II wojny i czasie powojennym” przygotowana przez Fabrykę Sztuk.
W czasie imprezy rozegrano również charytatywny konkurs patriotyczny, w którym każdy chętny mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat Polski. Zebrane w ten sposób pieniądze, podobnie jak i tzw. wpisowe z biegu, zostały przekazane na wsparcie rehabilitacji uczennicy II LO – Michaliny Jeleniewskiej. Część z gości, posilona przygotowaną dla wszystkich grochówką, zdecydowała się skorzystać z okazji i zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Na zakończenie uroczystości organizatorzy, podziękowali wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie. Miłym akcentem wieńczącym obchody było wręczenie przez Wielkiego Kanclerza Stefana Kukowskiego, Medalu Orderu Świętego Stanisława II Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana III Sobieskiego w Tczewie. W imieniu społeczności szkolnej medal odebrała pani dyrektor Dorota Kościjańczuk.

Dostarczyła: Dorota Kościjańczuk

Zdjęcia: Grzegorz Żemajtis [ZST w Tczewie]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (01.03.2018)