Aktualności

06 czerwca 2018 22:16 | Aktualności

Z rewizytą we Francji (2018)

23 maja wyruszyliśmy na rewizytę do Francji. Podróż rozpoczęła się o 8.14 ( najpierw pociągiem do Poznania, potem samolotem ), do Beauvais dotarliśmy po południu. Tego dnia, w towarzystwie młodych Francuzów, zwiedziliśmy szkołę ( Zespół Szkół Katolickich im. Świętego Ducha), obejrzeliśmy filmiki na temat szkoły i po uroczystym przywitaniu przez dyrektora placówki udaliśmy się na nocleg do domów.

24 maja zwiedzaliśmy Paryż: weszliśmy po schodach na drugi poziom Wieży Eiffel’a, odbyliśmy rejs stateczkiem Bateaux Mouches a ostatnim punktem programu był przystanek na wzgórzu Montmarte, gdzie mieliśmy czas na spacer i zakup pamiątek w sklepikach u stóp Bazyliki Sacré Coeur.

25 maja pojechaliśmy autokarem zwiedzić piękny Château de Versailles. Po powrocie gospodarze zorganizowali dla nas rozgrywki sportowe ( część z nich nie odbyła się ze względu na burzę). Dużo emocji zapewniła nam ścianka wspinaczkowa, liczne quizy oraz gry. Po posiłku młodzież świetnie bawiła się na zaimprowizowanej dyskotece.

26 maja zostaliśmy zaproszeni do merostwa na spotkanie z radną miasta Beauvais i przewodniczącym Comité du Jumelage ( współorganizator wymiany), zobaczyliśmy Salę Ślubów oraz siedzibę Rady Miejskiej, podziwialiśmy przepiękne gobeliny, otrzymaliśmy drobne upominki. Po krótkim zwiedzaniu centrum miasta udaliśmy się na posiłek w restauracji. Po obiedzie zaproponowano nam dalsze zwiedzanie miasta, w tym katedry w stylu gotyckim. Uroczy przewodnik opowiedział nam o jej burzliwej historii (ważnym jej elementem jest niesamowity zegar astronomiczny). Czas wolny niektórzy z nas spędzili w sklepikach, w centrum miasta.

27 maja, w ostatni dzień pobytu we Francji, spędziliśmy przedpołudnie z rodzinami francuskimi. O godzinie 15.30 stawiliśmy się na lotnisku ( były łzy), samolot się spóźnił, ale dolecieliśmy szczęśliwie do Poznania. W stolicy Wielkopolski, na starówce, zjedliśmy posiłek i udaliśmy się na nocleg do hostelu.

28 maja, po śniadaniu, wsiedliśy w pociąg i ok. godziny 13 tej dotarliśmy do Tczewa. Każdy z uczestników wrócił do domu z mnóstwem wspomnień i wrażeń. Mamy nadzieję, że tylko pozytywnych. Grupą opiekowały się ( organizacją również) Hanna Zawada – Landowska i Marzenna Pilas.

 

Dostarczyła: Hanna Zawada-Landowska

Przeczytano: 667 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: