09 września 2018 21:32 | Aktualności

Narodowe Czytanie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (2018)

W tym roku, roku Niepodległej, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Polacy wybrali do wspólnego czytania, napisaną w 1924 roku powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. W tegoroczną ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP i Pierwszej Damy, jak co roku włączyła się społeczność szkolna II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie.

Powieść Żeromskiego ukazuje sytuację młodego państwa polskiego, nadzieje, radości i smutki Polaków, którzy po latach niewoli odzyskali Ojczyznę, problemy, z którymi borykała się Polska. Wskazuje trzy drogi, którymi mogą podążać Polacy.

Do najbardziej znanych symboli z tej powieści należą szklane domy. Opowieść Seweryna, ojca Cezarego Baryki, głównego bohatera powieści, jest symbolem marzenia wielu pokoleń Polaków za wolnością i dobrobytem, za rozwojem cywilizacyjnym.

Stefan Żeromski nie opowiada się za żadną z przedstawionych w powieści dróg, zadaje pytania i oczekuje odpowiedzi od czytelnika. Rewolucja, szklane domy czy pozytywistyczny program Gajowca? Rewolucja, którą tak fascynował się Cezary jako nastolatek, nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem, o czym przekonuje się sam bohater. Niesie za sobą cierpienie i śmierć wielu niewinnych ofiar.

Wybrane fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytaliśmy dzisiaj na skwerze Jana Pawła II przed Kościołem NMP Matki Kościoła na Suchostrzygach. W tę ogólnopolską akcję wspólnego czytania włączyli się uczniowie klasy Ia II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, a także goście honorowi. Powieść Żeromskiego czytała we fragmentach pani dyrektor II LO Dorota Kościjańczuk oraz przewodnicząca Rady Powiatu, pani Barbara Kamińska.

Nad całością czuwali nauczyciele II LO Romana i Karol Apostołowicz.

Specjalne podziękowania dla księdza Bogdana za wszelką okazaną pomoc.

Dziękujemy wszystkim, czytającym oraz słuchaczom i zapraszamy już za rok.

Dostarczył: Karol Apostołowicz

Zdjęcia: Karol ApostołowiczEwa Kucks