17 września 2018 21:39 | Aktualności

II LO po raz kolejny zdobyło Pelpin – XVIII Jarmark Cysterski w Pelplinie

Tradycją stało się już to, że w trzeci weekend września, Pelplin opanowany zostaje przez rycerstwo i cystersów, przy niemałym udziale uczniów szkół Powiatu Tczewskiego, w tym oczywiście i naszej szkoły - II Liceum Ogólnokształcącego.

Jak co roku , od piątku aż do niedzieli, organizatorzy Jarmarku zaproponowali gościom wiele różnorodnych atrakcji. I w tym roku, tak jak i w latach poprzednich to właśnie niedziela stała pod znakiem rywalizacji uczniów szkół Powiatu Tczewskiego. Uczniowie naszej szkoły ponownie z sukcesem stanęli w szranki we wszystkich konkursach i tak: w konkursie literackim uczniowie II LO zajęli zaszczytne lokaty - Wiktoria Piotrzkowska z kl. III b zajęła I MIEJSCE i po raz drugi z rzędu stanęła na najwyższym podium, a Damian Osowski z kl. Ia zajął III MIEJSCE, z kolei Jakub Gdaniec z kl. Ic zajął II MIEJSCE w konkursie historycznym – konkursie wiedzy o cystersach. Wspierani wzorem naszego patrona Jana III Sobieskiego stanęliśmy też do rywalizacji w turnieju rycerskim, sprawdzając się zarówno w strzelaniu z kuszy, rzucie włócznią, wożeniu na taczce czy też w tańcu dworskim. Dodatkową atrakcją tego dnia było dla nas to, że to właśnie o serce naszej uczennicy – Moniki Dembińskiej z kl. Ia, pojedynek stoczyli dwaj rycerze, tuż na rozpoczęcie Jarmarku. A trzeba przyznać, że od mieczy sypały się skry. Dużą popularnością cieszyły się też rumiane jabłka rozdawane przez dwórki, w rolę których wcieliły się uczennice klasy Ia.

Organizatorzy stworzyli też możliwość skorzystania z warsztatów organizowanych w otoczeniu pelplińskiej katedry. Uczniowie naszej szkoły i liczni goście po raz kolejny mogli zdobyć umiejętność piśmiennictwa ręcznego, drukarstwa czy dawnego tańca dworskiego i średniowiecznej muzyki, a także zwiedzić z przewodnikiem katedrę pelplińska i jej krużganki.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować pani dyrektor Dorocie Kościjańczuk, która jak co roku wspierała nas swoją osobą i uśmiechem w ten pracowity i pełen emocji dzień, wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy zaangażowali się w to wydarzenie, a także pani Ewie Brzóskowskiej, która od początku jest dobrym duchem Jarmarku.

W organizację tegorocznego Jarmarku Cysterskiego zaangażowanych było 19 uczniów II LO i opiekunowie: pp. Romana i Karol Apostołowicz.

Brać cysterska z II LO:

Wojciechowski Paweł

Klasa IIIb:
Piotrzkowska Wiktoria

Dziękujemy bardzo! Już teraz zapraszamy za rok, w trzeci weekend września na kolejny XIX już Jarmark Cysterski do Pelplina.

Zdjęcia i opracowanie: Karol Apostołowicz

Dostarczył: Karol Apostołowicz

XVIII Jarmark Cysterski 2018 (14-16.09.2018)