12 listopada 2018 21:48 | Aktualności

#RekordDlaNiepodległej w II LO

W piątek, 9 listopada cała społeczność szkolna II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie uroczyście rozpoczęła świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zgodnie z inicjatywą MEN o godz. 11.11 – tak, jak w wielu polskich szkołach – odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, a po przywołaniu pamięci tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj Polacy mogą żyć w wolnym kraju rozpoczął się koncert dla Niepodległej „11 pieśni na 11 listopada”.

Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali pieśni patriotyczne z czasów walk o niepodległość Polski. Tak, jak powiedziały prowadzące tę część uroczystości uczennice klasy Ia – Aleksandra Jacniacka i Natalia Zuchmańska – „ w słowach pieśni, w charakterystycznym rytmie i dobrze rozpoznawalnej melodii odbijają się dzieje Rzeczypospolitej oraz idee, które na przestrzeni wieków przyświecały Polakom. Opiewając waleczność piastowskich i jagiellońskich rycerzy, odwagę ułanów, męstwo polskiego żołnierza, dla którego najwyższym celem jest służenie Ojczyźnie, pieśni patriotyczne opowiadają o postawach i wartościach, od których zależy dobro wspólnoty, dobro naszej Ojczyzny – Polski”.
Wzruszenie budziły też życzenia dla Polski, które w imieniu uczniów wszystkich klas naszej szkoły składali ich przedstawiciele, a w imieniu pracowników II LO – pani Dyrektor Dorota Kościjańczuk. Złożone w czasie uroczystości życzenia zostaną zapisane w kronice szkoły, swoistej kapsule czasu.

To wspólne świętowanie wprowadziło całą szkolną społeczność w chwile zadumy, wzruszenia, ale też radości i entuzjazmu, który towarzyszył od zawsze tym , którzy wierzą w Polskę.

KOLEJNYCH STU LAT POLSKO !

Dostarczył: Karol Apostołowicz

Zdjęcia: Justyna Domnik