19 listopada 2018 21:55 | Aktualności

Wyjazd do Beauvais we Francji (11.2018)

Trzej uczniowie II LO im. Jana III Sobieskiego: Paweł Brandt, Mikołaj Cichon i Kamil Kamratowski ( wraz z nauczycielką j.francuskiego) reprezentowali szkołę, miasto Tczew i Polskę na międzynarodowym seminarium młodzieży „Od wojny do pokoju?”, zorganizowanym przez europejską organizację UCAPE w Compiègne ( Francja), z okazji setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Zaproszenie przyszło od zaprzyjaźnionej szkoły z Beauvais: Zespołu Szkół Katolickich im. Świętego Ducha. W ramach seminarium młodzież z 8 krajów redagowała wspólny dokument ( ostateczna wersja w grudniu), zwiedziła pola bitwy nad Sommą, miejsca pamięci, muzeum I wojny światowej w Peronne, muzeum ze słynnym wagonem (gdzie podpisano warunki rozejmu w 1918 roku), wzięła udział w oficjalnych uroczystościach. Każda z delegacji została zobowiązana do przygotowania prezentacji na temat swojej szkoły i lokalnego bohatera I wojny światowej, nasi uczniowie wybrali generała Józefa Hallera.

Pobyt we Francji trwał od 7do 14 listopada, seminarium od 9 do 12, pozostałą część czasu mieszkaliśmy u rodzin francuskich – dwa dni spędziliśmy na zwiedzaniu Paryża, pozostały czas w Beauvais ( udział w lekcjach, wizyta w manufakturze czekolady, spacer po mieście z przystankiem w pięknej katedrze). Organizacja całego pobytu stała na najwyższym poziomie, uczniowie nawiązali mnóstwo kontaktów z rówieśnikami, zostali pozytywnie zauważeni i zapamiętani przez europejskich rówieśników.

Dostarczyła +zdjęcia: Hanna Zawada-Landowska