Aktualności

27 lutego 2019 22:28 | Aktualności

Powiat Tczewski po raz kolejny uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 3 marca br. Powiat Tczewski po raz kolejny uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości zorganizowane zostaną przez Starostwo Powiatowe, Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława, Urząd Miasta Tczewa, Powiatowe Centrum Sportu i II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie.

 

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, o godz. 10.00. Po Mszy wszyscy zebrani przejdą przed Panteon Katyński znajdujący się na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, gdzie odbędzie się krótkie spotkanie modlitewne w intencji tych, którzy zginęli za Ojczyznę, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci.

 

Organizatorzy zapowiadają też znane już tczewianom wydarzenie patriotyczne jakim jest „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, największy bieg pamięci w Polsce. Rozpocznie się on o godzinie 12.00 na Alei Solidarności, w związku z czym planowane są zmiany w ruchu. Długość biegu jest ściśle określona i wynosi 1963 metry – jest to nawiązanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, ps. Lalek. Każdy, kto dobiegnie do mety otrzyma pamiątkowy medal. Przygotowano również bieg „mini” dla dzieci na dystansie 196 m.

 

W pierwszym tczewskim biegu w 2018 roku wzięło udział ponad 200 biegaczy.

 

Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyć będzie wiele imprez na terenie II Liceum Ogólnokształcącego. Na antresoli przygotowane będą atrakcje dla najmłodszych, którzy będą mogli kolorować rysunki patriotyczne, pomalować twarz, w salce korekcyjnej pokonać zaś tor przeszkód, spróbować swoich sił w grach i zabawach sprawnościowych. Biorąc zaś udział w konkursie patriotycznym połączonym z loterią będzie można wesprzeć finansowo działalność Stowarzyszenia Miłosierdzia im. Siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej w Tczewie. Różne atrakcje przewidziane są przez organizatorów również na terenie przy szkole.

 

Dla wszystkich przygotowana będzie pyszna żołnierska grochówka, a o stronę artystyczną zadbają występujące na hali II LO chóry, wśród nich Męski Chór ECHO i chór Fisolki.

 

Dostarczyła: Romana Apostołowicz

Przeczytano: 301 razy. Wydrukuj|Do góry