Aktualności

10 marca 2019 23:32 | Aktualności

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych [03.03.2019]

W niedzielę 3 marca 2019r., już po raz drugi na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Organizacją wydarzenia zajęło się tradycyjnie Tczewskie Starostwo Powiatowe, Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława, Powiatowe Centrum Sportu i właśnie II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która tłumnie zgromadziła mieszkańców naszego miasta, gości, władze Powiatu i liczne poczty sztandarowe w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Liturgii przewodniczył ksiądz proboszcz Jacek Spychalski.


Po Mszy wszyscy zebrani kontynuowali dalsze obchody uroczystości przed Panteonem Katyńskim znajdującym się na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie. Tę część uroczystości poprowadził nauczyciel historii II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, pan Karol Apostołowicz, który przywołał pamięć Niezłomnych, a krótkie spotkanie modlitewne w intencji tych, którzy zginęli za Ojczyznę poprowadził tym razem Ksiądz Dziekan Senior Stanisław Cieniewicz. Głos zabrał również Wicestarosta Piotr Cymanowski i poseł RP Kazimierz Smoliński.
Po wysłuchaniu wspomnienia o tragedii Żołnierzy Wyklętych i wzruszającego wiersza Marii Doroty Pieńkowskiej „Kwatera „Ł”” w wykonaniu uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, Kingi Kamysz, delegacje władz miasta i powiatu, organizacji samorządowych, patriotycznych i placówek oświatowo- wychowawczych złożyły kwiaty i znicze pamięci przed tczewskim Panteonem Katyńskim.

 

Kolejną część obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych stanowił bieg pamięci. Jak mówią sami organizatorzy wydarzenie patriotyczne pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest największym biegiem pamięci w Polsce. W tegorocznym, organizowanym już po raz drugi, tczewskim biegu wzięło udział ponad 300 biegaczy. Rozpoczął się on punktualnie, jak w całej Polsce, o godzinie 12.00 na Alei Solidarności. Długość biegu jest ściśle określona i wynosi 1963 metry w nawiązanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, ps. Lalek. Każdy, kto dobiegł do mety był tego dnia zwycięzcą i otrzymał pamiątkowy medal. Jako pierwszy zdobył go - tak, jak i w roku ubiegłym - Patryk Sowiński. Przygotowano również bieg „mini” dla dzieci na dystansie 196 m. Dyrektor Powiatowego Centrum Sportu Tomasz Tobiański wręczył na hali II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie puchary tym, którzy osiągnęli najlepszy czas.

 

Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyło również wiele imprez. Każdy z gości II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie otrzymał tego dnia pamiątkowy śpiewnik patriotyczny z okolicznościową pieczęcią oraz folder z referatem na temat tczewskiej organizacji niepodległościowej Victoria, można było również nabyć książki o tematyce patriotycznej. Organizatorzy zatroszczyli się także o część artystyczną. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Męskiego Chóru Echo. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały również uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, które wykonały piosenkę Jacka Kaczmarskiego „Mury”. Wysłuchano, przeczytanych przez prowadzącego tę część uroczystości Jarosława Bartoszewskiego, listów od Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny i Prezesa IPN, którzy objęli to wydarzenie swoim honorowym Patronatem. Ogłoszono także wyniki organizowanego tradycyjnie już przez II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie powiatowego konkursu historycznego na temat działalności żołnierzy wyklętych. Tegorocznym lauretam konkursu został Karol Boczek z Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie. Ostatnim punktem programu był koncert chóru FISOLKI.

 

Na antresoli i w salce korekcyjnej uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie przygotowali atrakcje dla najmłodszych, którzy mogli kolorować rysunki patriotyczne, malować twarze, przejść przez sportowy tor przeszkód, wziąć udział w grach i zabawach sprawnościowych. Stowarzyszenie Miłosierdzia im. Siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej zorganizowało również loterię fantową połączoną z charytatywnym konkursem patriotycznym. Na terenie wokół szkoły z kolei odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych: Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” i Szwadronu Kawalerii im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich. Dla wszystkich zaś przygotowano tradycyjną wojskową grochówkę, kiełbaski z rożna i słodki poczęstunek.

 

Na zakończenie uroczystości organizatorzy, podziękowali osobom i instytucjom zaangażowanym w jej przygotowanie. Miłym akcentem wieńczącym obchody było wręczenie przez Wielkiego Kanclerza Stefana Kukowskiego specjalnych statuetek pani Dorocie Kościjańczuk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana III Sobieskiego w Tczewie oraz dyrektorowi Powiatowego Centrum Sportu, panu Tomaszowi Tobiańskiemu.

 

Dostarczyła: Dorota Kościjańczuk
Zdjęcia: Jacek Cherek

Przeczytano: 322 razy. Wydrukuj|Do góry

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych (03.03.2019)