28 września 2019 22:39 | Aktualności

I Edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy „Polskie Państwo Podziemne (1939 – 1945): cele, organizacja, działalność”

27 września odbyła  się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Tczewie

I  Edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy  „Polskie Państwo Podziemne (1939 – 1945):  cele, organizacja, działalność” – w 80 – tą  rocznicę powstania organizacji niepodległościowej Służba Zwycięstwu Polski.

Konkurs objął patronatem Starosty Tczewskiego – Mirosław Augustyn. Konkurs odbył się tego dnia, ponieważ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 11 września 1998 r. ustanowił dzień 27 września Dniem Podziemnego Państwa Polskiego. W uchwale napisano: „W dniu 27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach – nie tylko – II Wojny Światowej. Obok pionu wojskowego – Armii Krajowej –  i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament – Rada Jedności Narodowej, – a zwłaszcza rozległa obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego – od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa”.

Do konkursu zgłosiło się 6 szkół z terenu powiatu tczewskiego – 18 uczniów. Konkurs miał formę testu pisemnego, gdzie uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, akcji zbrojnych, cywilnego oporu itd. Ostateczne wynik konkursu. Indywidualnie:

I miejsce Karol Boczek – ZST w Tczewie (opiekun Izabela Milewska)

II miejsce – Natalia Kosmala – I LO w Tczewie (opiekun Dariusz Makać),

III miejsce – Oskar Jaworski – II LO W Tczewie  (opiekun Michał Dąbrowski).

W kategorii drużynowej : I miejsce ex aequo ZST w Tczewie oraz I LO w Tczewie.

Podziękowania za udział w konkursie oraz upominki przekazali uczestnikom Starosta Tczewski Mirosław Augustyn oraz Dyrektor II LO w Tczewie Dorota Kościjańczuk.

Nasza szkoła w kategorii drużynowej zajęła III miejsce, a oprócz Oskara Jaworskiego z 3a, reprezentowali II LO: Damian Osowski 2a oraz Emilia Błażejewska 1ap. Gratulujemy.