09 lutego 2020 20:03 | Aktualności

II LO świętowało powrót Tczewa do Macierzy

30 stycznia 2020 roku cały Tczew, a wraz z nim i społeczność naszej szkoły, świętowała stulecie powrotu grodu Sambora do Polski. Z tej okazji uczniowie klas I i II uczestniczyli w dużym widowisku historycznym z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów, a także w pikniku historycznym na placu Hallera.
Oczekiwane w strugach deszczu przez wszystkich wojska Hallera wkroczyły od strony parku i udały się przed budynek tczewskiego ratusza, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie gen. Józefa Hallera przez poczty sztandarowe i władze miasta. Towarzyszył temu barwny korowód uczniów tczewskich szkół i mieszkańców miasta. Oprócz rekonstruktorów w widowisku zobaczyliśmy także znane postacie z Tczewa - prezydent wcielił się w rolę ówczesnego burmistrza, a starosta w swego poprzednika sprzed 100 lat. Później uroczystości przeniosły się na plac Hallera, gdzie odbył się piknik żołnierski. Tam też, po pokłonieniu się Hallerowi, ogłoszono wyniki wielu towarzyszących temu wydarzeniu konkursów, wśród nich konkursu na najpiękniejsze dekoracje, w którym nasza szkoła otrzymała z rak generała dyplom za zajęcie III miejsca.
Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzony jest jako Dzień Tczewa. W tym roku był szczególny powód do świętowania, ponieważ 100 lat temu, po wkroczeniu do miasta wojsk gen. Józefa Hallera, Tczew wrócił do Polski. Stało się to po 148 latach zaborów.

Dostarczyła: Romana Apostołowicz