II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
http://2lotczew.superszkolna.pl

26 kwietnia 2018 22:26 | Współpraca z UG

Warsztaty Biologiczne na UG 2018 | Katedra Embriologii i Cytologii Roślin

Poznajemy pracę embriologa i zakładamy własne hodowle in vitro

 

26 kwietnia – czyli dzień po Dniu Otwartym Szkoły, gdy emocje jeszcze nie opadły, udaliśmy się do Gdańska, na warsztaty biologiczne zorganizowane przez pracowników Wydziału Biologii UG...


Kolejne spotkanie z naukowcami zaowocowało poznaniem nowoczesnych technik niezbędnych do badania i tworzenia hodowli in vitro. Dzięki uprzejmości dr Joanny Rojek z Katedry Embriologii i Cytologii Roślin, mieliśmy okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda typowy dzień biologa eksperymentalnego i poznać tajniki pracy laboratoryjnej, nieco innej niż dotychczas nam znanej.


Jak to zwykle bywa, zanim zaczniemy działać praktycznie – musimy przypomnieć teorię. Tak też było tym razem. Gdy tylko dotarliśmy na uczelnię, zostaliśmy zaproszeni na godzinny wykład dr Rojek, podczas którego dowiedzieliśmy się czym właściwie jest in vitro, jakie organy roślinne mogą być wykorzystywane do kultur in vitro oraz poznaliśmy podstawowe zasady prowadzenia eksperymentu. Mieliśmy także okazję, by usystematyzować naszą wiedzę i powtórzyć materiał przed maturą.


Po tak pouczającej i ciekawej prelekcji, głodni dalszych wrażeń udaliśmy się do laboratorium, w którym spędziliśmy dwie godziny. Zwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia i zobaczyliśmy okazy roślin z hodowli prowadzonej na uczelni. Następnie, ubrani w fartuchy i okulary ochronne przystąpiliśmy do badań. Pod czujnym okiem Pani doktor uczyliśmy się zakładać hodowle in vitro mikrospor i niezapylonych słupków roślin okrytonasiennych w celu indukcji haploidów. Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego, ale gdy trzeba przestrzegać pewnych zasad i dbać o sterylność podczas pracy, to sprawa nie jest już taka prosta. Małe rozmiary obiektów badawczych także utrudniały zadanie, na szczęście mieliśmy do dyspozycji binokulary. Po chwili staliśmy się prawdziwymi ekspertami i nasza praca przebiegała bardzo sprawnie.


Po opuszczeniu laboratorium pożegnaliśmy się z prowadzącą i wróciliśmy do szkoły. Kolejne warsztaty na UG już w czerwcu!

 

Katedra Cytologii i Embriologii Roslinwww.cytologia.biology.ug.edu.pl

 

Dostarczył: Szymon Machalski


Zdjęcia: