Współpraca z UG

18 listopada 2015 21:55 | Współpraca z UG

Udział w warsztatach edukacyjnych / Wydział Biologii UG

POZNAJ PRACĘ BIOLOGA UG

Dnia 12 listopada uczniowie klasy III D wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. Dzielisz się z nami swoimi owocami – „genetyczna modelka”, organizowanych przez Wydział Biologii UG w ramach programu „Poznaj pracę biologa”. Zajęcia prowadziła mgr Monika Mioduchowska z Katedry Genetyki.

Na początku odbył się wykład na temat organizmu modelowego w genetyce, jakim jest muszka owocowa – Drosophila melanogaster. Podczas tej krótkiej prelekcji uczniowie dowiedzieli się między innymi jakie cechy powinien posiadać organizm modelowy, w jaki sposób należy przeprowadzać hodowlę muszki owocowej, z jakich stadiów składa się ich cykl rozwojowy, jakie mutacje zachodzą u dzikiego szczepu Drosophila melanogaster, oraz w jaki sposób odróżnić płeć u muszek owocowych.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali porcelanowe płytki, w których znajdowały się różne szczepy muszek owocowych. Na podstawie odpowiednich tabel i zdjęć oraz przy pomocy binokularów, uczniowie mieli rozpoznać i scharakteryzować konkretny szczep organizmu modelowego oraz określić jego płeć. Do zapisywania wyników obserwacji posłużyły karty pracy i czarno-białe plansze z poszczególnymi szczepami muszek owocowych, które należało odpowiednio pokolorować. To zadanie nie sprawiło uczniom większych problemów.

Następnie młodzi naukowcy z II LO, otrzymali puzzle przedstawiające cykl rozwojowy Drosophila melanogaster. W ramach utrwalenia wiadomości uczniowie mieli połączyć elementy układanki najszybciej jak potrafią, bez pomocy materiałów dydaktycznych. Zadanie niby proste - jednak nie wszystkim udało się wykonać je poprawnie.

Ostatnia część warsztatów dotyczyła genetyki człowieka i stanowiła podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcjach biologii. Uczniowie przypomnieli sobie m.in. w jaki sposób oznaczamy genotypy u człowieka i dowiedzieli się, jak można sprawdzić, czy jesteśmy homo- czy heterozygotyczni pod względem dziedziczonych cech oraz jak tworzyć rodowody.

Po zakończonych warsztatach, opiekun wycieczki – p. Szymon Machalski oprowadził młodzież po Wydziale Biologii. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę pt. „Zabójcy bez winy”, która przedstawiała fascynujący świat drapieżników, wśród których znajdziemy np. jaguary, wilki, psy dingo, lamparty, krokodyle i jaszczurki, oraz drapieżne ptaki. Dodatkowo mieliśmy okazję podziwiać żywe okazy zwierząt, zamieszkujące Wydział Biologii, takie jak agamy błotne, żółwie stepowe i mrówki z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Na samym końcu udaliśmy się do Zaułka Weigla by obejrzeć wystawę poświęconą prof. Rudolfowi Weiglowi, który stworzył jedyną skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu.

Dostarczył: Szymon Machalski

Zdjęcia: Szymon Machalski