Współpraca z UG

21 czerwca 2016 22:47 | Współpraca z UG

Zaproś naukowca do szkoły / Wydział Biologii UG

ZAPROŚ NAUKOWCA DO SZKOŁY

W poniedziałek 13 czerwca 2016r. uczniowie klas przyrodniczych wzięli udział w wykładach edukacyjnych organizowanych przez Wydział Biologii UG, w ramach projektu „Zaproś naukowca do szkoły”.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów z zakresu mikrobiologii
i genetyki. Pierwszy z nich pt. „Molekularna kserokopiarka czyli rzecz o reakcji łańcuchowej polimerazy DNA (PCR)” poprowadziła Pani dr hab. Iwona Mruk z Katedry Mikrobiologii. Podczas spotkania uczniowie mogli usystematyzować wiedzę zdobytą na zajęciach biologii w klasie pierwszej. Przypomnieli sobie między innymi z czego składa się cząsteczka DNA oraz w jaki sposób dochodzi do jej replikacji. Ponadto poszerzyli swoją wiedzę na temat jednej z technik inżynierii genetycznej, jaką jest reakcja PCR. W trakcie wykładu uczniowie obserwowali przebieg reakcji PCR i przeanalizowali wyniki tego procesu. Poznali też zastosowanie reakcji łańcuchowej polimerazy w diagnostyce medycznej, mikrobiologii, kryminalistyce i archeologii.

Drugi wykład pt. „Zmysłowe bakterie” poprowadził Pan prof. UG dr hab. Marian Sęktas z Katedry Mikrobiologii. Podczas prelekcji uczniowie przypomnieli sobie ogólną budowę bakterii oraz poznali reakcje bakterii na zmieniające się warunki środowiska (np. chemotaksje, fototaksje czy tigmotaksje). Uczestnicy wykładu dowiedzieli się dlaczego niektóre bakterie dążą do kontaktu z określonym bodźcem, a inne go unikają oraz utrwalili wiedzę na temat poruszania się tych mikroorganizmów.

Oba wykłady były niezwykle pouczające. Uczniom do gustu przypadł szczególnie drugi temat dotyczący zmysłowych bakterii, natomiast pierwszy okazał się momentami trudny do zrozumienia.

Było to ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego. Otrzymaliśmy jednak zaproszenia na kolejne warsztaty i wykłady, z którego na pewno skorzystamy!

Dostarczył: Szymon Machalski