Współpraca z UG

07 grudnia 2016 21:10 | Współpraca z UG

Zaproś naukowca do szkoły „Życie erotyczne roślin” / Wydział Biologii UG

7 grudnia 2016 roku odbył się w naszej szkole wykład pt. „Życie erotyczne roślin”, prowadzony przez prof. UG dr hab. Piotra Rutkowskiego, pracownika Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. Na spotkanie z naukowcem przybyło 100 uczniów, realizujących biologię na poziomie rozszerzonym.

Podczas prelekcji wykładowca opowiedział o niezwykłych i fascynujących relacjach, jakie łączą rośliny i zwierzęta je zapylające. Młodzież dowiedziała się m.in. dlaczego samce pewnych błonkówek usilnie chcą kopulować z kwiatami określonych storczyków. Okazało się, że rośliny w toku ewolucji wykształciły w sobie zdolność do upodabniania się do organu rozrodczego konkretnego owada, tak by wykorzystać go do zapylenia. Dodatkowo uczniowie poznali charakterystyczne cechy królestwa roślin. Wykład stanowił podsumowanie wiadomości zdobytych na zajęciach biologii, ale też w dużym stopniu pozwolił poszerzyć ich wiedzę z zakresu botaniki.

Zdjęcia i opracowanie: Szymon Machalski