Współpraca z UG

08 grudnia 2016 21:48 | Współpraca z UG

Laboratoria chemiczne na UG / Wydział Chemii UG

8 grudnia 2016 roku uczniowie klasy 2c i 3c, pod opieką p. Karoliny Kupczyk i p. Szymona Machalskiego udali się na warsztaty laboratoryjne z chemii, prowadzone przez dr Małgorzatę Czaję oraz studentów Wydziału Chemii UG.

Licealiści mieli okazję zobaczyć, jak wygląda prawdziwe laboratorium chemiczne. Na samym początku uczniowie zostali połączeni w pary i pouczeni o zasadach bezpiecznej pracy z odczynnikami chemicznymi. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał fartuch i gogle ochronne oraz musiał zapoznać się z instrukcją doświadczeń, przygotowaną przez studentów chemii. Dopiero wtedy młodzież mogła przejść do zajęć praktycznych. Klasa 2c pod czujnym okiem studentów wykonywała serię doświadczeń pozwalających zbadać właściwości podstawowych typów związków chemicznych, natomiast uczniowie z klasy 3c badali właściwości wybranych związków organicznych. Zajęcia przebiegały bardzo sprawnie, a nasi młodzi chemicy pokazali, że potrafią wykorzystać teorię zdobytą na lekcjach chemii w praktyce.

Nasza szkoła w tym roku, po raz pierwszy wzięła udział w zajęciach organizowanych przez Wydział Chemii UG. Musimy przyznać, że decyzja o współpracy była strzałem w dziesiątkę! Uczniowie poza tym, że świetnie się bawili, to mogli też usystematyzować swoją wiedzę, rozwinąć postawę badawczą i poznać tajniki pracy laboratoryjnej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie studenci chemii, którym bardzo dziękujemy za zaproszenie i już teraz obiecujemy, że na jednym spotkaniu się nie skończy!

Zdjęcia i opracowanie: Szymon Machalski