Współpraca z UG

20 grudnia 2016 22:05 | Współpraca z UG

Wykłady chemiczne / Wydział chemii UG

20 grudnia 2016 roku uczniowie klasy 1c i 2c wzięli udział w wykładzie pt. „Wielkie pragnienie – woda źródłem życia”, prowadzonym przez prof. UG dr hab. inż. Marka Kwiatkowskiego.

Podczas spotkania uczniowie poznali budowę i właściwości fizykochemiczne wody oraz dowiedzieli się, jak ważny dla każdego żywego organizmu jest ten związek chemiczny. Dodatkowo młodzież zapoznała się z pojęciami takimi jak hybrydyzacja, moment dipolowy czy dysocjacja jonowa, co z pewnością będzie przydatne na najbliższych lekcjach chemii. Wykładowca przedstawił także wiele ciekawostek dotyczących wody. Licealiści dowiedzieli się np. dlaczego żelazko musi być gorące, by ubrania były dobrze wyprasowane lub dlaczego niektóre ręczniki papierowe są bardziej wytrzymałe od innych, czy też w końcu jak powstają płatki śniegu.

Wykład, choć momentami trudny, był bardzo ciekawy. Z pewnością pozwolił zobaczyć naszym uczniom, jak wyglądają studia na kierunku chemicznym i pogłębił ich wiedzę.

Zdjęcia i opracowanie: Szymon Machalski