Współpraca z UG

14 lutego 2018 20:39 | Współpraca z UG

Mini Festiwal CON-TEKST w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

25 i 26 września bieżącego roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada- Korzeniowskiego w Gdańsku w ramach obchodów Roku Josepha Conrada- Korzeniowskiego zorganizowała Mini Festiwal CON-TEKST.

Uczniowie klas humanistycznych wraz z p. Szulc oraz p. Budą udali się do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie wysłuchali wykładu prof. Agnieszki Adamowicz-Pośpiech z Uniwersytetu Śląskiego. Wykład dotyczył życia pisarza, jego podróży, zainteresowań i relacji rodzinnych. Najcenniejsza z punktu widzenia uczniów była dokładna analiza najsłynniejszej powieści artysty ,, Jądro ciemności''. Nieco później zaprezentowany został francuski film pt.” Wiek Pisarzy – Joseph Conrad''. Na zakończenie uczestniczyliśmy w warsztatach, na których m.in. rozmawialiśmy o literaturze w czasach, w których pisał Korzeniowski.

26 września na Mini Festiwal pojechaliśmy z p.Słomską i p. Dąbrowskim. Mięliśmy przyjemność wysłuchać wykładu dr. Macieja Dajnowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Joseph Conrad- Korzeniowski a małe formy literackie''. Dowiedzieliśmy się na nim jak wielu technik pisarskich używał autor „ Lorda Jima”, poznaliśmy też wiele nowych pojęć. Później, podobnie jak poprzedniego dnia, podzielono nas na grupy. Na warsztatach sami analizowaliśmy fragmenty opowiadań : ,,Opowieści niepokojące'' i ,, Pojedynek. Opowieść wojskowa''. Rozmawialiśmy o niezwykłych opisach morza i dżungli ,a także o poglądach Korzeniowskiego. Dyskutując na temat ,, Pojedynku'' szukaliśmy podobnych zachowań bohaterów w polskiej literaturze czy też współczesnej kinematografii.

Na koniec naszej wizyty w Narodowym Muzeum Morskim zobaczyliśmy wystawę poświęconą Conradowi. Podziwialiśmy fragmenty żaglowca, na którym pływał oraz liczne przedmioty związane z jego życiem zawodowym i prywatnym.

Dostarczył: Michał Dąbrowski