Współpraca z UG

19 lutego 2018 23:53 | Współpraca z UG

Walentynki na UG 2018 / Poznaj pracę biologa

14 lutego uczniowie oddziału przyrodniczego i artystycznego, realizujący w naszej szkole biologię na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w warsztatach – zorganizowanych w ramach projektu UG „Poznaj pracę biologa”. Było to kolejne spotkanie z pracownikami Wydziału Biologii, jednak pierwszy raz gościliśmy w Katedrze Cytologii i Embriologii Roślin oraz w Katedrze Mikrobiologii.

Chwilę po dotarciu na miejsce, zostaliśmy powitani przez prowadzących zajęcia i podzieleni na dwa zespoły badawcze. Uczniowie z klasy artystycznej pod opieką dr Małgorzaty Kapusty badali komórki roślinne w mikroskopie fluorescencyjnym. Młodzież mogła usystematyzować wiedzę dotyczącą budowy i zasad działania mikroskopu oraz sprawdzić, jak w praktyce radzi sobie z jego obsługą. Dodatkowo, uczestnicy warsztatu dowiedzieli się, czym jest autofluorescencja i do czego służą fluorochromy. Ponadto, każdy uczeń mógł samodzielnie wykonać własny preparat mikroskopowy.

Uczniowie z klasy przyrodniczej wzięli udział w barwieniu komórek bakteryjnych. Zajęcia prowadziła dr hab. Beata Furmanek-Blaszk. Podczas warsztatów poruszone zostały zagadnienia dotyczące królestwa bakterii, w szczególności budowa komórki bakteryjnej oraz rodzaje osłon komórkowych bakterii. Głównym punktem warsztatów było samodzielne barwienie komórek bakteryjnych metodą Grama, co sprawiło uczniom wiele radości. Młodzież mogła wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą podczas I semestru nauki, a jak się okazało – niektórzy uczniowie, ku zaskoczeniu prowadzących wykazali się sporą znajomością tematu.

Po warsztatach przyszedł czas na zwiedzanie budynku. Mimo, iż wielokrotnie odwiedzaliśmy to miejsce, to jednak nie zawsze mieliśmy czas, by wszystko z bliska zobaczyć. Dzięki temu, z każdą wizytą odkrywamy coś nowego. Udaliśmy się m.in. do Zaułka Weigla by obejrzeć wystawę poświęconą prof. Rudolfowi Weiglowi, który stworzył jedyną skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Mogliśmy też podziwiać piękne Akwarium Malawi, które zamieszkują pielęgnice z jeziora Malawi, zwane pyszczakami.

Ciekawe co nowego odkryjemy w maju... Póki co, polecamy wszystkim wirtualny spacer po Wydziale.

Link: www.wpanoramie.pl

Dostarczył: Szymon Machalski